Barcode: 3700019506377
Confiture BIO gingembre
by Racines Bio
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
fair trade
organic
eu organic
mg bio 154
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 245.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 61.0 g |
| of which sugars | 60.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.2 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sucre de canne", concentré de gingembre* 39% (eau, gingembre"), pectine, acide citrique.
Additives
e330
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic original hot dog buns
D NOVA 3
Organic Cinnamon Raisin Bagels
Schwartz Brothers Bakery
D NOVA 3
Gourmet Brioche Loaf
Schwartz Brothers Bakery
E NOVA 4
Organic Hamburger Buns
Schwartz Brothers Bakery
D NOVA 3
Organic 100% whole wheat slider buns
A NOVA 3
Organic sesame seed bagels
Schwartz Brothers Bakery
D NOVA 4
Honey Wheat Rolls
Schwartz Brothers Bakery
A NOVA 4
Organicplain bagels
Schwartz Brothers Bakery
D NOVA 3
Organic sourdough dinner rolls
D NOVA 3
Organic wheat bagels
Schwartz Brothers Bakery
D NOVA 3
Organic rosemary rolls
C NOVA 3
Organic garlic & herb croutons
D NOVA 3