Barcode: 0069848049381
Confiture d'oranges
by Double Fruit
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no added sugar
Categories
Available in
canada
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 100.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 26.7 g |
| of which sugars | 20.0 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.7 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
ZESTES ET JUS D'ORANGE RECONSTITUE, JUS DE RAISIN BLANC CONCENTRE, EAU, PECTINE, ACIDE CITRIQUE, GOMME DE GUAR, SORBATE DE POTASSIUM, SUCRALOSE, ARÔME NATUREL, COLORANT (CONTIENT DE LA TARTRAZINE)
Additives
e202
e330
e412
e440
e955
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Klosterbrot Rye bread
Dimpflmeier
C NOVA 4 Eco-Score A
Penne Rigate/ Fusilli
Rao’s
A NOVA 1
Philadelphia Vegetale
Mondelez, Philadelphia
D NOVA 3 Eco-Score B
Dinkelbrötchen
C NOVA 3
Pad Thai Brown Rice Noodles
Lotus Foods
NOVA 1
Confiture framboise épépinée de France
Les Cols Rouges
D NOVA 3 Eco-Score B
Müzli Schokoladenknusper Hafer
Bauck Hof
A NOVA 4 Eco-Score A
Pureersoep Courgette
Albert Heijn
A NOVA 4 Eco-Score A
Hafervollkorn-Brötchen
Alnavit
D NOVA 4
POM-BÄR Original Multipack
Funny Frisch, Intersnack, Funny Frisch (Marktkauf Melle)
D NOVA 4 Eco-Score B
Bio Kesselchips Meersalz
Naturgetreu, By Penny
D NOVA 3 Eco-Score B
Low Sugar Natural Muesli almond, cashew macadamia & walnut
Sunsol
A NOVA 1 Eco-Score C