Barcode: 3256229476738
Confiture de cassis - 315g
by U, U Saveurs
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
fruits et legumes de france
nutriscore
nutriscore grade c
transformed in france
fruits de france
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 224.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 53.0 g |
| of which sugars | 53.0 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Sucre de canne, cassis, gélifiant : pectines, jus de citron concentré. Traces éventuelles de fruits à coque et de lait
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fire roasted mild green chiles
B
Italian-style tomato paste
B NOVA 4
Fire-Roasted Diced Tomatoes
Harmons Inc
B NOVA 3
Tomato sauce
A NOVA 4
Organic diced tomatoes with green chilies
B NOVA 3
Harmons, organic diced italian style tomatoes with basil, garlic & oregano
Harmons, Harmons Inc
A NOVA 3
Paleo power herbed fat free
A NOVA 1
Petite diced tomatoes
A NOVA 3
Medium green chiles
B
Fire roasted hot green chiles
B
Tomato paste
A NOVA 1
Tomato sauce
A NOVA 3