Barcode: 3452200004086
Confiture de Provence mûre
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
eu agriculture
fr bio 01
fr bio 10
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 249.0 kcal |
| Fat | 0.3 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 59.0 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 0.5 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Mûre bio (fruit 27%, purée 23%), sucre de canne bio, gélifiant : pectine de fruits.
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Gourmet whole mixed peppercorns
A
Rouses Market, Lima Beans
Rouse's Enterprises Inc.
A NOVA 3
Sauce
A NOVA 4
Rouses Markets, Pick Any 5 Mix Match Cut Okra
Rouse's Enterprises Inc.
A NOVA 1
Grade "a" premium whole black pepper
A NOVA 1
Rouses Markets, Pick 5, Garlic Breadsticks
Rouse's Enterprises Inc.
C NOVA 4
100% pure vegetable oil
NOVA 2
Rouses Markets, Pick 5 Mix & Match Field Peas With Snaps
Rouse's Enterprises Inc.
A
Peach preserve
D NOVA 4
100% orange juice from concentrate
E NOVA 1
Tomato paste
A NOVA 1
Orange juice sweetened marmalade spread
C NOVA 4