Barcode: 3596710527366
Confiture Extra Bio Figue
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
be bio 01
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
nutriscore
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france, world
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 243.0 kcal |
| Fat | 0.5 g |
| of which saturated | 0.1 g |
| Carbohydrates | 58.0 g |
| of which sugars | 58.0 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 0.8 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Figues*, sucre de canne*, jus de citron concentré*, gélifiant: pectines * biologique Préparé avec 55 g de fruits pour 100g de produit fini. Teneur totale en sucres: 60 g pour 100g de produit fini.
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Spaghetti
A NOVA 1
Apple Juice
C NOVA 1
Medium Desiccated Coconut
Shamrock Farms
C NOVA 1
Pure olive oil
C NOVA 2
Hash Browns
Green Isle
A NOVA 4
Corn Cakes
Jacob's
A NOVA 1
Roast Potatoes
Green Isle
C NOVA 4
Raisins
Shamrock Farms
D NOVA 1
Wholegrain Rice
NOVA 1
Beans in tomato sauce
NOVA 4
Panda Peanut Butter Crunchy 510G
Panda
C
Panda Peanut Butter Crunchy
Panda
C NOVA 4