Barcode: 3560000430285
Confiture Extra Figue Noix
by Biolo Klock
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
organic
eu organic
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 253.0 kcal |
| Fat | 3.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 55.7 g |
| of which sugars | 54.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 1.6 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Figues* 58,8%, noix* 4,7%, sucre de canne roux* 36,5%. *Ingrédients issus de l'agriculture biologique. Notre confiture de figues-noix est préparée avec 58,8g de fruits pour 100g de produit fini.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Wilton, meringue powder
Wilton, Wilton Industries Inc.
NOVA 4
Saucekraut
Silverfleece
C NOVA 3
Whole Tomatoes
Dei Fratelli
A NOVA 3
Low sodium tomato soup
Prima Qualita
C NOVA 4
Sauerkraut
Silverfleece
C NOVA 3
Seasoned Diced Tomatoes
Dei Fratelli
A NOVA 3
Tomato Puree
Dei Fratelli
A NOVA 1
Seasoned diced tomatoes
Dei Fratelli
A NOVA 3
Sauerkraut
Silverfleece
B NOVA 3
Crushed Tomatoes
Dei Fratelli
A NOVA 1
Stewed tomatoes
Dei Fratelli
A NOVA 3
Diced Tomatoes
Dei Fratelli
A NOVA 3