Barcode: 3270190127536
Confiture orange bio
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
organic
eu organic
non eu agriculture
eu agriculture
eu non eu agriculture
fr bio 01
green dot
made in france
nutriscore
ab agriculture biologique
Categories
Available in
france, kenya
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 247.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 59.0 g |
| Fiber | 0.9 g |
| Proteins | 0.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Sucre de canne*, oranges amères avec écorces*, oranges douces avec écorces*, jus de citrons concentré*, gélifiant : pectines de fruits. *biologique. Préparée avec 40 g de fruits pour 100 g de produit fini. Teneur totale en sucres : 60 g pour 100 g de produit fini.
Additives
e440
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Hummus Avocado
Summer Fresh
A NOVA 4
Hummus Original
Summer Fresh
A NOVA 3
Pasta Italiano Salad
Summer Fresh
C NOVA 3
Dark Chocolate & Almond Granola
Longos
C NOVA 4
Hummus
Summer Fresh
C NOVA 3
Roasted Garlic Hummus
Summer Fresh
A NOVA 3
crunchy peanut butter
Longos
C NOVA 4
The virgin olive oil
NOUS anti-gaspi
B NOVA 2
Roasted Garlic Hummus
Summer Fresh
C NOVA 3
Lemon basil pesto tortellini
D NOVA 4
Longos Butter Puff Pastry Dough
Longos
D NOVA 3
Hummus Roasted Red Pepper
Summer Fresh
B NOVA 2