Barcode: 0628055401353
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 80.0 kcal |
| Fat | 2.0 g |
| of which saturated | 1.6 g |
| Carbohydrates | 12.8 g |
| of which sugars | 2.4 g |
| Fiber | 3.0 g |
| Proteins | 5.6 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
MODIFIED MILK INGREDIENTS, CREAM, DEXTRIN FIBRE, GLUCOSE-FRUCTOSE, ORGANIC CANE SUGAR, SUGAR, WATER, VEGETABLE OIL (PALM, SOYBEAN), ICING SUGAR, COCOA ENRICHED WHEAT FLOUR, GLUCOSE, COCONUT OIL, SALT, MODIFIED CORN STARCH, CONCENTRATED RED BEET JUICE ERYTHRITOL, MONO AND DIGLYCERIDES, GLYCERIN, XANTHAN GUM, LOCUST BEAN GUM. GUAR GUM, STEVIA EXTRACT SUNFLOWER LECITHIN. NATURAL FLAVOUR, POTASSIUM SORBATE, SOY LECITHIN, CARRAGEENAN, SODIUM ALGINATE DISODIUM PHOSPHATE, ARTIFICIAL FLAVOUR.
Allergens
gluten
milk
Additives
e202
e322
e322i
e339ii
e407
e410
e412
e415
e422
e471
e968
Related Products in Desserts
Premium ice cream
D NOVA 4
Ice cream bars
Wegmans
E NOVA 4
Fat Free Chocolate Pudding
Wegmans
C NOVA 4
Olde tyme ice cream
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Mint flavored ice cream with chocolate chips
E NOVA 4
Vanilla bean premium ice cream
D NOVA 4
Premium ice cream
Asael Farr & Sons Company
D NOVA 4
Premium ice cream
D NOVA 4
Fat Fre Chocolate & Vanilla Swirl Pudding
Wegmans
C NOVA 4
Premium ice cream
Farr
NOVA 4
Macaron Ice Cream Sandwiches
Trader Joe's
E NOVA 4