Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 107.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 1.1 g |
| Carbohydrates | 15.0 g |
| of which sugars | 1.6 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 4.5 g |
| Salt | 0.3 g |
Ingredients
british minced beef in a mildly spiced sauce with kidney op red peppers, served with long grain rice. for best results, microwave heat. ensure food is piping hot before serving. microwave from chilled 800w 900w 5 mins 4½ mins stand 1 min microwave remove sleeve and pierce film lid over both compartments. stir halfway through and before serving. allow to stand for 1 minute before serving. oven from chilled ingredients cooked long grain rice (45%) (water, long grain rice), beef (15%), tomatoes (12%), onion (8%), red kidney beans (7%), water, tomato paste, red pepper (2%), green pepper (2%), garlic purée, ground cumin, cornflour, salt, demerara sugar, chilli powder, coriander powder, smoked paprika, colour (plain caramel), black pepper. nutrition reference intake per pack average per typical values per 100g (400g) adult serving energy value 452 kj 1807 kj 8400 kj 22% (kcal
Additives
Related Products in Meats And Their Products
Souris d’Agneau dorée au four
Jean Rozé
Souris d'agneau
Porc - les marinés mexicain
Jean Rozé
Râbles de lapin
Jarret fumé
Netto
Paleron mariné
Brochettes de boeuf
Rôti de porc à la Savoyarde
Maître Jacques
Rôti de porc foie gras figues
Maître Jacques
Andouille
Saveurs des mauves
Jarret demi sel
Netto