Barcode: 8480010055016
Copa chocolate y nata
by Eroski
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 133.0 kcal |
| Fat | 5.6 g |
| of which saturated | 3.7 g |
| Carbohydrates | 18.0 g |
| of which sugars | 16.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 2.7 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Leche desnatada, nata (leche) (17,7%), azúcar, lactosa, almidón modificado de maíz, chocolate en polvo (1,1%) (cacao y azúcar), espesantantes: carragenanos y goma guar, gelatina, emulgente: ésteres lacticos de los mono - y digliceridos de los ácidos grasos, aromas, proteinas de la leche, lactosa y minerales de la leche.
Allergens
milk
Additives
e14xx
e407
e412
e428
Related Products in Dairies
Giant eagle, shredded low-moisture whole milk mozzarella cheese
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 3
Lowfat yogurt with fruit mousse
C NOVA 4
Austrian Smoky Cheese
Sainsburys
E NOVA 4
Cheddar Cheese, Sharp
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
Lowfat yogurt with fruit mousse
C NOVA 4
Lowfat yogurt with crunchy granola
C NOVA 4
Giant eagle, shredded cheddar cheese, mild
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
Whole Milk
Giant Eagle
C NOVA 1
Sliced Swiss Cheese, Mellow
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
C NOVA 3
Lowfat yogurt with fruit mousse, orange
C NOVA 4
Giant eagle, colby jack cheese, natural blend of colby and monterey jack cheeses
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 4
String Cheese, Mozzarella
Giant Eagle, Giant Eagle Inc.
D NOVA 3