Barcode: 5604697001286
Copinhos de Feijão
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
portugal
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 348.0 kcal |
| Fat | 7.4 g |
| of which saturated | 5.4 g |
| Carbohydrates | 64.7 g |
| of which sugars | 52.5 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 5.1 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Açúcar, _OVOS_ pasteurizados, (lecitina de água, _COCO_, copos de bolacha [água, farinha de _TRIGO_, amido de milho, óleo de girassol, sal, emulsionante _SOJA_), levedante (E500(iii)), farinha de _TRIGO_, açúcar em pó com amido (milho), feijão (0,5%), conservantes (E202, E200).
Allergens
gluten
soybeans
Additives
e200
e202
e500
e500iii
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Skogaholmslimpa
Fazer, Skogaholm
C NOVA 4 Eco-Score B
Cruesli 4 nuts
Quaker
B NOVA 4 Eco-Score C
Baby Topped Carrots
Waitrose
B Eco-Score A
Potato Chips Sea Salt
Kettle
C NOVA 3 Eco-Score A
Tomato Purée
Cucina
NOVA 1 Eco-Score A
Protein Iced Coffee
Chike
E NOVA 4
Pain campagnard aux graines
Schär
D NOVA 4 Eco-Score A
Peanut Butter
Skippy
C NOVA 4 Eco-Score E
Crema verduras
chef select
B NOVA 3
Panini
By sainsbury's
C NOVA 3 Eco-Score B
My Kids
Cheerios
C NOVA 3 Eco-Score D
Tipiak Wholeweat Couscous
Tipiak
A NOVA 1 Eco-Score B