Barcode: 0072036742803
Enriched Bran Flakes
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Labels
no artificial flavors
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 325.0 kcal |
| Fat | 2.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 80.0 g |
| of which sugars | 32.5 g |
| Fiber | 15.0 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 1.9 g |
Ingredients
whole grain wheat, wheat bran, sugar, brown sugar syrup, salt, barley malt extract, vitamin C (ascorbic acid), iron (ferric orthophosphate), vitamin E (acetate), pantothenic acid, niacinamide, zinc (zinc oxide), vitamin B1 (thiamine mononitrate), vitamin A (palmitate), vitamin B6 (pyridoxine hydrochloride), vitamin B2 (riboflavin), folic acid, vitamin B12 (cyanocobalamin), vitamin D (cholecalciferol)
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Black beans
A NOVA 3
Baked Pistachios
Nature's Wonders,Tai Sun
A NOVA 1
Cannellini beans
A NOVA 3
The Royal Mix
Nature's Wonders,Tai Sun
D NOVA 1
Red kidney beans
A NOVA 3
pagliacci
pagliacci
C
Daipoong, Sweet Rice
Haitai Inc.
B
Corn tortillas
El Popo Catepetl
B NOVA 4
Chick peas
A NOVA 3
Mighty Mix
Nature's Wonders,Tai Sun
D NOVA 3
Roasted Peanuts
Tai Sun
NOVA 3
Fruit punch
E NOVA 4