Barcode: 0007131410200
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 265.0 kcal |
| Fat | 2.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 52.9 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | 2.9 g |
| Proteins | 8.8 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Enriched unbleached flour [wheat flour, malted barley flour, reduced iron, thiamine mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), niacin (vitamin b3), folic acid], water, sugar, yeast, soybean oil, buttermilk powder, potato flakes, salt, wheat gluten, cultured wheat flour, monoglycerides, sodium stearoyl lactylate, vinegar, calcium sulfate, citric acid, ascorbic acid, soy lecithin; may be topped with flour.
Additives
e322
e322i
e330
e481
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Barbeque Potato Chips
Popchips
C NOVA 4
Coyo Coconut Milk Yoghurt Alternative Natural
Coyo
C NOVA 3
Creamy Almond Milk Spread
Nush
C NOVA 4
Coyo Coconut Milk Yogurt Alternative Chocolat
Coyo
D
Sea salt
popchips
C NOVA 3
Sea Salt & Vinegar Potato Chips
Popchips
C NOVA 4
strawberry
COCOS organic
B NOVA 4
Organic Coconut Milk Yog Natural
COCOS ORGANIC
C NOVA 3
Sea Salt Flavour Potato Snacks
Popchips
C NOVA 4
Sour Cream & Onion Potato Chips
Popchips
C NOVA 4
Bush Almond Mlk Yog Natural
Nush
A
Dairy free almond milk yog strawberry
Nush
B NOVA 4