Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 269.2 kcal |
| Fat | 3.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 53.9 g |
| of which sugars | 7.7 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.7 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, yeast, wheat flour, soybean oil, contains 2% or less of each of the following: salt, cultured wheat flour, calcium sulfate, vinegar, sodium stearoyl lactylate, datem, monoglycerides, enzymes, ascorbic acid (a preservative), high oleic canola oil, ammonium sulfate, calcium iodate, microcrystalline cellulose, dicalcium phosphate, ascorbic acid (a preservative), citric acid (a preservative), baking soda, sodium acid pyrophosphate.
Allergens
Additives
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Banana Chips
Sunrise Sbacks
Fig & Apple chutney
Snowdonia Cheese Company
Salted caramel
Munchy Seeds
Honey Roasted Pumpkin and Sunflower Seeds
Munchy Seeds
Figues entières
St Mamet
Roasted Red Peppers in red wine vinegar
cooks&co
Strawberry Flakes
fruit bowl
Dried Porcini Mushroom Container imp
Cooks & co
Mild chili roasted pumpkin and sunflower seeds
Lawncourt Harvest Ltd
Nature's Nectar (plus disponible)
Snowdonia Cheese
Graines de tournesol et de citrouille grillées au miel
Munchy seeds
6 small white barms
J.G. Fletcher & Sons (Bakers)