Barcode: 0007087004262
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 259.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 51.8 g |
| of which sugars | 5.9 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 9.4 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, high fructose corn syrup, yeast, soybean oil, wheat gluten, salt, calcium propionate (preservative), monoglycerides, monocalcium phosphate, datem, calcium sulfate, citric acid, potassium iodate, soy lecithin.
Additives
e282
e322
e322i
e330
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Getrocknete Tomaten
Cucina
D NOVA 3
Eiweißbrot-Mixkiste
Mühlengold
D NOVA 4
Griechische Oliven mit Knoblauch
Lyttos
E NOVA 3
Gemüse-Nuggets
Güldenhof, Houdek Spezialitäten
D NOVA 4
Tortelli - Ricotta-Tomate
Aldi, Cucina Nobile, Steinhaus
E NOVA 4
Eiweibreiches toastbrötchen
Mühlengold
B
Gehackte Bio-Tomaten - Knoblauch & Oregano
Gut Bio
B
Gnocchi
Cucina, Cucina Nobile
C NOVA 3
Gehackte Bio-Tomaten - Basilikum
Gut Bio
A NOVA 1
Tagliatelle
Cucina
B
Tortelli - Paprika-Chili
Aldi, Cucina Nobile, Steinhaus
C NOVA 4
Tomaten passiert
Aldi, I. Schroeder KG, King's Crown
A NOVA 3