Barcode: 0688267142307
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 264.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.9 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Fiber | 1.9 g |
| Proteins | 7.6 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), water, sugar, salt, soybean oil, yeast, wheat gluten, monoglycerides, calcium propionate (preservative), grain vinegar, datem, calcium sulfate, citric acid, potassium iodate, soy lecithin.
Additives
e282
e322
e322i
e330
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
White bread
no name
C
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D