Barcode: 0034791281058
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 531.0 kcal |
| Fat | 5.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 104.0 g |
| of which sugars | 10.9 g |
| Fiber | 5.4 g |
| Proteins | 16.4 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
ENRICHED WHEAT FLOUR, (WHEAT FLOUR, MALTED BARLEY FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMINE MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), WATER, SUGAR, YEAST, SOYBEAN OIL, SALT, MONOGLYCERIDES, CALCIUM PROPIONATE, CALCIUM SULFATE, ENZYMES, GUAR GUM, CONDITIONER (DIACETYL TARTARIC ACID ESTHERS OF MONO-DIGLYCERIDES, ENZYMES (CONTAINS WHEAT), ASCORBIC ACID (VITAMIN C), AND 2% OF LESS OF EACH OF THE FOLLOWING: MALTED WHEAT FLOUR, PRESERVATIVES (PROPIONIC ACID, PHOSPHORIC ACID).
Additives
e280
e282
e338
e412
Related Products in Undefined
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1