Barcode: 0071025617160
Enriched Italian Bread
by D’italiano
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 266.7 kcal |
| Fat | 3.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 3.3 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, sugar, yeast, salt, soybean oil, calcium propionate (preservative), monoglycerides, datem, calcium sulfate, soy lecithin, citric acid, grain vinegar, wheat gluten, potassium iodate.
Additives
e282
e322
e322i
e330
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Pšeničné housky se sezamem
K - Classic
D NOVA 4
Paranusskerne naturbelassen
K-Classic
C NOVA 1
Granny Smith
Kaufland
A NOVA 1
Natives Olivenöl Extra
K Favorites
B
Schocko & Nuss Knuspermüsli
K-CLASSIC
D NOVA 4
Kirschen, süss
K Favourites
C NOVA 3
Kokosraspel fein geraspelt
K-Classic, Kaufland
D NOVA 1
Delikatess apfelrotkohl
Gemüse im Glas, K-Classic
B NOVA 3
American Style Erdnusscreme - Crunchy
K-Classic
C NOVA 4
Jumbo Erdnüsse
K-favourites
NOVA 3
Кисели краставички
K-Classic
C NOVA 3
Infinity burger
Take it veggie
D NOVA 4