Barcode: 0070821309170
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 268.0 kcal |
| Fat | 2.4 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 51.2 g |
| of which sugars | 4.9 g |
| Fiber | 2.4 g |
| Proteins | 7.3 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, sugar, yeast, soybean oil, salt, calcium propionate (preservative), monoglycerides, datem, calcium sulfate, soy lecithin, citric acid, grain vinegar, wheat gluten, potassium iodate, monocalcium phosphate.
Additives
e282
e322
e322i
e330
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Knabberkram exotic
Genuss Plus, rosmann
D NOVA 4
Soft Pflaumen
Ener Bio
C NOVA 1
Basmati Reis
EnerBio
C NOVA 1
Bio Zartbitter creme
enerBio
E NOVA 4
Saatenbrot Kurkuma & Hanf
Ener Bio
B NOVA 4
Dinkel Zwieback
ENER, ener Bio, EnerBio
B NOVA 3
Porridge Schoko-Kakaonibs
ener Bio
C NOVA 4
Mandelmus weiß
Rossmann, enerBio
A NOVA 1
Soft Aprikosen
Ener Bio
B NOVA 1
Vegane Streichwurst
Rossmann, enerBio
C NOVA 4
Schoko balls
enerBIO
D NOVA 3
Seitan Wild West Burger
Rossmann, enerBio
C NOVA 4