Barcode: 0071010310168
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 282.0 kcal |
| Fat | 3.9 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 53.9 g |
| of which sugars | 5.1 g |
| Fiber | 2.6 g |
| Proteins | 10.3 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin monitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, contains 2% or less of the following: soybean oil, wheat gluten, salt, wheat flour, yeast, calcium sulfate, preservatives (calcium propionate, alpha-tocopherol, citric acid), distilled vinegar, yellow corn flour, monoglycerides, corn starch, sodium stearoyl lactylate, dextrose, acetic acid, enzymes, lactic acid, canola oil, natural flavor, azodicarbonamide, ascorbic acid (dough conditioner), silicon dioxide, calcium peroxide, tricalcium phosphate.
Allergens
gluten
Additives
e260
e270
e282
e307
e330
e481
e927
e927a
e930
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Vanilla Custard - Dairy Free Coconut Custard
Coyo
C NOVA 4
VEGEMITE
VEGEMITE
E NOVA 4
Peanut Butter crunchy
Bega
B
Peanut butter smooth
Bega
C NOVA 3
Organic coconut butter
D
yummy beans
mindful foods
A NOVA 3
Cocolife Coconut Spray
E
Peanut butter
Bega
B NOVA 3
Vegemite Yeast Extract
Vegemite
D NOVA 4
french onion dip
Zoosh
E NOVA 4
Peanut butter crunchy
Bega
D
Gluten Free Vegemite
VEGEMITE
D NOVA 4