Barcode: 0072610004167
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 282.0 kcal |
| Fat | 2.8 g |
| of which saturated | 0.7 g |
| Carbohydrates | 53.5 g |
| of which sugars | 2.8 g |
| Fiber | 1.4 g |
| Proteins | 8.5 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched wheat flour [flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid], water, sugar, cornmeal, yeast, soybean oil, salt, wheat gluten, calcium sulfate, calcium propionate (preservative), monoglycerides, datem, monocalcium phosphate, calcium carbonate, potassium iodate, soy lecithin.
Additives
e282
e322
e322i
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
White bread
no name
C
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D