Barcode: 0003003440035
Enriched White Bread
by Giant Eagle
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 255.0 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 48.9 g |
| of which sugars | 6.4 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 8.5 g |
| Salt | 1.2 g |
Ingredients
Enriched flour bleached (wheat flour, malted barley flour, niacin, iron, thiamine mononitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, yeast, contains 2% or less of the following: soybean oil, salt, dough conditioners (monoglycerides, ascorbic acid), calcium propionate (preservative), yeast nutrients (calcium sulfate, ammonium sulfate), enzyme, soy lecithin.
Additives
e282
e300
e322
e322i
e517
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Aceituna manzanilla anchoa s/pote
Carrefour
D NOVA 4
Café Molido Mezcla
Carrefour
C NOVA 1
Aceite De Oliva Virgen Extra Arbequina Cristal
Carrefour BIO, Carrefour
B NOVA 2
Aceite De Oliva Virgen Extra Hojiblanca
Carrefour BIO
B NOVA 2
Café Molido Tueste Natural
Carrefour
C
Café Molido Natural
Carrefour
C
Soja y coco
Carrefour
A NOVA 4
Edamame vainas de soja
Carrefour
A
Café Descafeinado
Carrefour
C NOVA 3
Aceituna manzanilla anchoa sal -35% s/pote
Carrefour
D NOVA 4
Aceituna manzanilla de anchoa s/poten
Carrefour
D NOVA 4
Aceite De Oliva Virgen Extra Picual
Carrefour BIO
B NOVA 2