Barcode: 0024126017155
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 250.0 kcal |
| Fat | 3.6 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 50.0 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Unbleached enriched wheat flour [flour, barley malt, niacin (vitamin b3), iron, thiamin mononitrate (vitamin b1), riboflavin (vitamin b2), folic acid (vitamin b9)], water, sugar, yeast, contains 2% or less of the following: salt, wheat gluten, butter, dough conditioners (ethoxylated mono & diglycerides, monoglycerides, sodium stearoyl lactylate, ascorbic acid), calcium propionate (to retain freshness), soy flour, yeast nutrients (calcium sulfate, monocalcium phosphate, ammonium sulfate), wheat starch, soy lecithin.
Allergens
milk
Additives
e282
e300
e322
e322i
e341
e341i
e471
e481
e516
e517
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Organic Cayenne Pepper
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
Organic Whole Black Peppercorns
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
100% organic rainbow peppercorns with allspice
A NOVA 1
Organic Parsley
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
Organic Paprika
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
Organic Coarse Ground Black Pepper
Morton & Bassett Spices
A
Organic Rosemary
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
Organic Fine Ground Black Pepper
Morton & Bassett Spices
A
Organic Oregano
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
Organic Ground Nutmeg
Morton & Bassett Spices
A NOVA 1
100% organic herbs from provence with lavender
A NOVA 1
100% organic saffron
A NOVA 4