Barcode: 0071740341029
Enriched white corn meal, white
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 3
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 333.0 kcal |
| Fat | 3.3 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 73.3 g |
| of which sugars | 3.3 g |
| Fiber | 6.7 g |
| Proteins | 6.7 g |
| Salt | 3.4 g |
Ingredients
Enriched white corn meal (contains white corn meal, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin and folic acid), leavening (contains sodium bicarbonate, sodium aluminum phosphate, monocalcium phosphate) and salt.
Additives
e341
e341i
e500
e500ii
e541
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Ketchup
Continente
D Eco-Score B
Zimt gemahlen
Ostmann
NOVA 1 Eco-Score E
Cornichons mit Chili
Freshona
C NOVA 3
I ceci
Cereal Terra
B NOVA 3
5x Maaltijd Pita's
Jumbo
C NOVA 4 Eco-Score A
Piselli Lessati
Ape Gaia,Cereal Terra
A NOVA 3
Raisin Bran
Kellogg
D NOVA 4 Eco-Score D
Tofu Nature
Migros Bio
A NOVA 3
Azeite virgem
Continente
B Eco-Score E
Azeite virgem extra
Amanhecer
B Eco-Score E
Ready to use espresso
Trader Joe’s
B NOVA 1
Let‘s Do Avocado
Ostmann
NOVA 3