Barcode: 0011110887467
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 275.0 kcal |
| Fat | 3.8 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 52.5 g |
| of which sugars | 7.5 g |
| Fiber | 2.5 g |
| Proteins | 10.0 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Enriched wheat flour (wheat flour, malted barley flour, reduced iron, niacin, thiamine mononitrate [vitamin b1], riboflavin [vitamin b2], folic acid), water, sugar, yeast, wheat gluten, potato flakes, contains 2% or less of each of the following: soybean oil, salt, modified wheat starch, calcium sulfate, calcium propionate (preservative), corn flour, datem, monoglycerides, monocalcium phosphate, enzymes, annatto & turmeric (color), ascorbic acid, potassium iodate, soy lecithin.
Allergens
gluten
Additives
e282
e322
e322i
e341
e341i
e472e
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Meijer, select italian, whole wheat rotini
Meijer
A
Meijer, organics, hazelnut creamer
Meijer, Meijer Inc.
D NOVA 4
French bread
C NOVA 3
100% Juice prune
Meijer, Meijer Inc.
D NOVA 1
Soft margarine
Meijer
D NOVA 4
Italian bread loaf
Meijer
C NOVA 3
Meijer, preserves, red raspberry
Meijer
D NOVA 4
Baguette bread, baguette
Meijer
C NOVA 3
Select Italian, Potato Gnocchi
Meijer
NOVA 3
Hamburger Buns, White
Meijer
C NOVA 4
Ripple Potato Chips
Meijer
D NOVA 3
White Hamburger Enriched Buns
Meijer
C NOVA 4