Barcode: 0021130119899
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 256.0 kcal |
| Fat | 3.5 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 44.2 g |
| of which sugars | 4.7 g |
| Fiber | 2.3 g |
| Proteins | 7.0 g |
| Salt | 1.1 g |
Ingredients
Unbleached enriched wheat flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, iron, thiamine hydrochloride, riboflavin, folic acid), water, yeast, sugar, soybean and/or canola oil, contains 2% or less of the following: wheat gluten, salt, cultured wheat flour, dough conditioners (sodium stearoyl lactylate, mono - and diglycerides, ascorbic acid, enzymes), yeast nutrients (monocalcium phosphate, calcium sulfate, ammonium sulfate), wheat starch, calcium propionate (preservative), soy lecithin, vinegar.
Allergens
gluten
Additives
e282
e300
e322
e322i
e341
e341i
e471
e481
e516
e517
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
French Beans
H-E-B
A NOVA 1
Instant oatmeal strawberry and cream
H-E-B
E NOVA 4
100% Grape Juice From Concentrate
H E Butt Grocery Company
E NOVA 1
French beans
H-E-B
A NOVA 1
Flour tortillas homestyle
H-E-B
E NOVA 4
Roasted Garlic Hummus
H-E-B DELI
D
Yellow corn tortillas
HEB
B NOVA 4
Long Grain White Enriched Rice
H-E-B
B NOVA 1
Cinnamon Applesauce
H-E-B
NOVA 1
Thin Potato Chips Barbecue Flavored
H-E-B
E NOVA 4
Organics 100% juice cranberry blend
Organics, H-E-B
D NOVA 4
Corn starch
C NOVA 2