Barcode: 0011225022203
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 277.0 kcal |
| Fat | 3.2 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 53.2 g |
| of which sugars | 6.4 g |
| Fiber | 2.1 g |
| Proteins | 8.5 g |
| Salt | 1.3 g |
Ingredients
Unbleached enriched flour (wheat flour, malted barley flour, niacin, reduced iron, thiamin mononitrate, riboflavin, folic acid), water, high fructose corn syrup, contains 2% or less of each of the following: yeast, salt, soybean oil, wheat gluten, dough conditioners (contains one or more of the following: sodium stearoyl lactylate, calcium stearoyl lactylate, monoglycerides and/or diglycerides, calcium peroxide, calcium iodate, datem, ethoxylated mono - and diglycerides, enzymes), soy flour, yeast food (ammonium sulfate), monocalcium phosphate, calcium sulfate, soy lecithin, calcium propionate (to retard spoilage).
Allergens
gluten
Additives
e282
e322
e322i
e341
e341i
e471
e472e
e481
e516
e517
e916
e930
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Tesco Quinoa And Bulgar Wheat
Tesco
B NOVA 3
Green And Black Olives With Garlic And Herbs
Tesco
A NOVA 3
Tesco Finest White Baguette
Tesco
C NOVA 4
Plant Chef Chicken-Style Pieces
Tesco
A NOVA 4
pitted sweet cherries
Tesco
NOVA 1
Mini Hot Cross Buns
Tesco Finest
NOVA 4
Carrot Batons
Tesco
A NOVA 1
Gouda and Edam crispies
Tesco
E NOVA 4
Aromatic Christmas Leftovers Curry Kit
Tesco
NOVA 3
Nut Bites Oriental Flavour
C NOVA 4
Blueberries
Tesco
A NOVA 1
Growers Harvest Microwave Wholegrain Rice
Tesco
B NOVA 3