Barcode: 0021130184927
Enritched Giant Onion Hamburger Buns
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 273.0 kcal |
| Fat | 3.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 51.5 g |
| of which sugars | 3.0 g |
| Fiber | 1.5 g |
| Proteins | 9.1 g |
| Salt | 1.0 g |
Ingredients
UNBLEACHED ENRICHED FLOUR (WHEAT FLOUR, MALTED BARLEY FLOUR, NIACIN, REDUCED IRON, THIAMIN MONONITRATE, RIBOFLAVIN, FOLIC ACID), WATER, YEAST, ONIONS, SUGAR, CONTAINS 2 PERCENT OR LESS: WHEAT GLUTEN, SOYBEAN OIL AND/OR CANOLA OIL, SALT, YELLOW BLEND (FROM ANNATTO, PAPRIKA AND TURMERIC), DOUGH CONDITIONERS (MAY CONTAIN ONE OR MORE OF: SODIUM STEAROYL LACTYLATE, MONOCALCIUM PHOSPHATE, CALCIUM SULFATE, ASCORBIC ACID), WHEAT FLOUR, ENZYMES, CALCIUM PROPIONATE AND SORBIC ACID (TO MAINTAIN FRESHNESS), VINEGAR
Additives
e160b
e200
e282
e300
e341
e341i
e481
e516
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Linsensalat mit Mais, Paprika und Karotten
Edeka Snack This
B NOVA 3
Knusper Müsli Schoko
Edeka Bio
D
Bio Oliven entsteint
Edeka
D NOVA 1
E/ Finnisch-Toasties
Edeka Bio
A NOVA 4
Maiswaffeln
Edeka
B
Kalamata Oliven
Edeka Bio
E NOVA 3
Natives Olivenöl extra
Edeka Bio
B NOVA 2
Fladenbrot
Edeka
C NOVA 4
Vital&fit
Edeka, Gut & Günstig
B NOVA 3
Meerrettich
Blockhouse, Gut & Günstig, gug
E NOVA 4
Erbsen fein
Edeka Bio
B NOVA 3
Ajvar
Gut& Günstig, Gut&Günstig, gut& günstig
B NOVA 3