Barcode: 5000112651669
Fanta 1.5
by Fanta
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
poland, switzerland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 20.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 4.8 g |
| of which sugars | 4.8 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
woda, sok pomarańczowy z koncentratu 5%, cukier, dwutlenek węgla, kwasy (kwas cytrynowy, kwas jabłkowy), regulator kwasowości (glukonian sodu), substancje słodzące (cyklaminiany i sacharyny), naturalne aromaty, przeciwutleniacz (kwas askorbinowy), stabilizator (guma guar), barwnik (karoteny)
Additives
e160a
e290
e296
e300
e330
e412
e576
e952
e954
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Golden Original
Wise
E NOVA 3
Golden original potato chips
Wise
E NOVA 3
Classic angel hair
A NOVA 1
Wise Onion and Garlic Chips
D
Stewed tomatoes
A NOVA 4
Golden Potato Lightly Salted
Wise
D NOVA 3
Yellow cling sliced peaches in heavy syrup
B NOVA 3
Tomato Puree
Hannaford
A NOVA 1
Crushed Tomatoes
Hannaford
A NOVA 3
Fruit cocktail in heavy syrup
A NOVA 3
Petite sweet peas
A NOVA 3
Golden Potato Honey BBQ
Wise
E NOVA 4