Barcode: 5449000016669
FANTA 2.5 L
by Fanta
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
green dot
Categories
Available in
france, romania
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 30.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 7.3 g |
| of which sugars | 7.3 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
contents: water, sugar (s)* or fructose-glucose syrup (f)*, carbon dioxide, orange juice concentrate fruit ratio at least 3%), acidity regulators (citric acid, malic acid, sodium citrate), vitamin c, preservative (potassium sorbate), flavorings, sweeteners** (sodium cyclalamate, sucrose), coloring (beta carotene), consistency enhancer (goat horn gami), kallanilan sugar or fructose-glucose surubu are encoded on the package, energy eat nutrient oäelari
Additives
e160a
e160ai
e202
e290
e296
e330
e331
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
fuzetea Grüner Tee Limette Minze
fuzetea
D NOVA 4
Summer Blast
Capri Sun
C NOVA 4
Crisp Light Hard Cider
Angry Orchard
NOVA 4
Strawberry Kiwi
CapriSun
NOVA 4
Fruit Punch
Capri Sun
C NOVA 4
Wild Berry
TRULY
Oatmilk - Less Sweet Original
Laura Lynn
NOVA 4
Very Berry Punch Refreshers Juice Drink Blend From Concentrate, Very Berry Punch
Capri sun
D NOVA 4
Almondmilk Unsweetened Vanilla
Laura Lynn
B NOVA 4
Crisp Apple Hard Cider
Angry Orchard
NOVA 4
Pineapple Lemonade Hard Seltzer
Truly
NOVA 4
Sparkling scottish Mountain water
Simply M&S
B