Barcode: 6415600502177
Fanta Appelsiini
by Fanta
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
no preservatives
Categories
Available in
finland, france
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 43.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 10.6 g |
| of which sugars | 10.6 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Vatten, socker, 4.5 % juice av apelsin, koldioxid, surhetsreglerande medel (E330, E331), naturlig apelsinarom med andra naturliga aromer, stabiliseringsmedel (E414, E445, E412), antioxidationsmedel (E300), frukt - och grönsakskoncentrat (morot, svartvinbär), färgämne (E160a).
Additives
e160a
e290
e300
e330
e331
e412
e414
e445
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Cinnamon And Raisin Bagel
Brennans
C NOVA 3
vegatable soup
Hubbard's Foodstore
A NOVA 4
Peanut Butter Crunchy - Salted
Once Again
C NOVA 2
Almond Butter - Creamy - No-Stir
Once Again
A NOVA 2
Peanut Butter Crunchy Unsweetened & Salt Free
Once Again
A NOVA 2
Peanut Butter Creamy - Salted
Once Again
C NOVA 2
Peanut Butter Creamy Unsweetened & Salt Free
Once Again
A NOVA 2
Peanut Butter Crunchy Unsweetened & Salt Free
Once Again
A NOVA 2
Peanut Butter Creamy - Salted
Once Again
C NOVA 2
Peanut Butter Crunchy - Salted
Once Again
C NOVA 2
Peanut Butter - No-Stir - Creamy
Once Again
A NOVA 2
Grissini Breadsticks
By Sainsbury's
D NOVA 3