Barcode: 0049000014242
Fanta myrtilles
by Fanta
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
natural flavors
Categories
Available in
france, germany, spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 47.9 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | — |
| Carbohydrates | 12.4 g |
| of which sugars | 12.4 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
CARBONATED WATER, HIGH FRUCTOSE CORN SYRUP, NATURAL FLAVORS, TARTARIC ACID, POTASSIUM SORBATE AND SODIUM BENZOATE (TO PROTECT TASTE), CITRIC ACID, RED 40, BLUE 1.
Additives
e129
e133
e202
e330
e334
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Wiggles Gels - Orange
Dole
E NOVA 4
Pulp free orange juice
NOVA 1
Blood Pressure
Prince of Peace
Pineapple Mango Juice
Dole
E NOVA 1
Apple juice from concentrate
Stamford Street
C NOVA 1
Dole Energy Delight drink
Dole
C NOVA 4
Chocolate Flavored All-In-One Shake Drink Mix, Chocolate
D NOVA 4
Zumo de coco
Amane
NOVA 4
Pressed pinapple, apple, peach & passion fruit juice
M & S
C NOVA 1
Chocolate Flavored Protein & Greens Drink Mix, Chocolate
E NOVA 4
Motion
Amita
C NOVA 1
Pineapple Banana Coconut Smoothie
By sainsbury's
D NOVA 1