Barcode: 2419600011527
Fanta Naranja
by Fanta
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
contains a source of phenylalanine
Categories
Available in
spain
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 32.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 7.8 g |
| of which sugars | 7.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Agua carbonatada, 8% zumo de naranja a partir de concentrado, azúcar, acidulantes: ácido cítrico y acido málico, estabilizantes: E-414, E-444 y E-445, edulcorantes: E-950, aspartamo y E-959, conservador E-202 corrector de acidez, citrato sódico, aromas naturales de naranja y otros aromas naturales, antioxidante ácido ascórbico y colorante E-160a. Contiene una fuente de fenilalanina. Con aromas naturales,
Additives
e296
e300
e330
e331
e331i
e414
e444
e445
e950
e951
e959
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Raspberry
Waku
NOVA 4
Hard Kombucha June Shine
C NOVA 3
Kombucha Peach Naturally Flavored
Liquid Remedy
C NOVA 4
Almond Maple Powder, Almond Maple
Divided sunset
NOVA 1
Calpico Strawberry
Asahi
E NOVA 4
Passion Fruit
Waku
C NOVA 4
Melon
Calpico
NOVA 4
Cucumber, Celery, Spinach, Dandelion, Lime, Lemon, Cilantro Green Detox Cold-Pressed Juice, Green Detox
Element pressed
B NOVA 1
Aloe Verea Drink
Alovi
D NOVA 4
Ginger Lemongrass Plant Based Tonic, Ginger Lemongrass
Waku
E NOVA 3
Calpico
Asahi
E NOVA 4
Clean Energy Mix
Pureboost
E NOVA 4