Barcode: 5449000138170
Fanta Orange Zero
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
low or no sugar
no sugar
Categories
Available in
germany, poland
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 3.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.4 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Wasser, Orangensaft aus Orangensaftkonzentrat, Kohlensäure, Säuerungsmittel Citronensäure, Citrusextrakt, Süßungsmittel (Natriumcyclamat, Aspartam, Acesulfam K), natürliches Orangenaroma mit anderen natürlichen Aromen, Antioxidationsmittel Ascorbinsäure, Farbstoff Carotin, Stabilisator Guarkernmehl
Additives
e160a
e290
e300
e330
e412
e950
e951
Related Products in Beverages And Beverages Preparations
Aloe Vera Juice Beverage
VOY!
C NOVA 4
Oat-Coconut-Soy Nextmilk Fortified Beverage, Whole
Silk
C NOVA 4
Smoothie
Danimals
D NOVA 4
Oreo iced cofee
International
E NOVA 4
Silk Protein Oat milk
Silk
B NOVA 4
Oat-Coconut-Soy Nextmilk Fortified Beverage, Original Reduced Fat, ESL, CAN
Silk
C NOVA 4
Peach Lowfat Probiotic Yogurt, Peach
E NOVA 4
ACTIVIA STRAWBERRY BANANA PROBIOTIC DRINK
Activia, Dannon, The Dannon Company Inc.
D NOVA 4
Mocha Protein Cold Brew Coffee Beverage, Mocha
Stok
B NOVA 4
Mixed Berry
Two Good Smoothies
B NOVA 4
Latte Oatmilk Cold Brew Coffee Beverage, Latte
Stok
NOVA 4
Cold brew peppermint coffee
Stok cold brew peppermint coffee
C NOVA 4