Barcode: 5449000050809
Fanta Original
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
eco emballages
Categories
Available in
belgium, france, italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 48.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 11.8 g |
| of which sugars | 11.8 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Acqua, succo di arancia da concentrato (12%), zucchero, anidride carbonica, acido citrico, aromi naturali di agrumi, gomma d'acacia, acido ascorbico
Additives
e290
e330
e414
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Huile d'Olive Vierge Extra
Baghlia
Eco-Score D
Amandes
Seeberger
B NOVA 1 Eco-Score E
Studentenfutter - Classic
Aldi, Farmer naturals, Märsch
D NOVA 3 Eco-Score D
Honey Gold Bite-Size Potatoes
Tasteful Selections
NOVA 1
Pinienkerne
ja!
A NOVA 1 Eco-Score E
Pinienkerne
rewe beste wahl
A NOVA 1 Eco-Score E
Nut & fruit mix classic
Alesto, Lidl
D NOVA 1 Eco-Score D
White bread
no name
C
Walnüsse
Rewe
A NOVA 1 Eco-Score D
Cup Noodles Chicken Flavor
Nissin
NOVA 4 Eco-Score B
Bio-Streichcreme Tomate, Paprika, Beluga-Linse
Rewe, Rewe Bio+vegan
C NOVA 4
Penne Rigate
Panzani
A NOVA 1