Barcode: 5449000083142
Fanta tropical exotic
by Fanta
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
made in france
Categories
Available in
bulgaria, france, morocco
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 53.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 13.2 g |
| of which sugars | 13.2 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Eau gazéifiée , sucre , jus à base de concentré (3,4%) : orange (3%), pêche (0,2%), fruit de la passion (0,2%) , extrait d'orange (0,7%) , acidifiant : acide citrique , conservateur : sorbate de potassium , arômes naturels , colorant : carotènes,
Allergens
orange
Additives
e160
e202
e330
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Potato Chips
Kettle Brand
C NOVA 4 Eco-Score B
Pâte brisée
Carrefour BIO, Carrefour
D NOVA 4 Eco-Score B
Creamy Peanut Butter
Peanut Delight
C NOVA 4 Eco-Score D
Flax seed
Great Value
A NOVA 1 Eco-Score D
Orange Juice
Simply Orange
C NOVA 1 Eco-Score D
Pur jus de pomme troubleBio
Solevita
C NOVA 1 Eco-Score A
Basmati micro rice
Asda
B NOVA 3 Eco-Score E
tingly chili noodles
momofuku
NOVA 4 Eco-Score B
Garlic Baguette
Tesco
NOVA 4 Eco-Score B
Jus de citron jaune à base de concentré
Siracuse, Siracuse France
B NOVA 3 Eco-Score E
Soft White
Hovis
C NOVA 4 Eco-Score A
Aprikosen
B