Barcode: 5449000090485
Fanta zero pineapple & grapefruit
by Fanta
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Labels
vegetarian
contains a source of phenylalanine
Categories
Available in
united kingdom
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 3.0 kcal |
| Fat | 0.0 g |
| of which saturated | 0.0 g |
| Carbohydrates | 0.3 g |
| of which sugars | 0.3 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 0.0 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
Carbonated Water, Fruit Juices From Concentrate 5% (Pineapple, Grapefruit). Acid (Citric Acid). Acidity Regulator (Sodium Citrates), Sweeteners (Aspartame, Acesulfame K), Flavourings, Preservative (Potassium Sorbate), Antioxidant (Ascorbic Acid). Stabilisers (Guar Gum, Glycerol Esters Of Wood Rosins), Colour (Carotenes). Contains a Source of Phenylalanine.
Additives
e160a
e202
e300
e330
e331
e412
e445
e950
e951
Related Products in Beverages
Grenadine 0% sucre
Auchan
NOVA 4
Planet cola light
Auchan
C NOVA 4
AUCHAN - Eau de source Fraise - avec jus de fruits à base de concentrés
Auchan
D NOVA 4
Panaché
Auchan, Sterling
NOVA 4
Sirop de thé-pêche
Auchan
NOVA 4
Sirop menthe 0% de sucre par verre
Auchan
C NOVA 4
Eau Minérale Naturelle avec adjonction de gaz carbonique Source Saint Jean
Auchan
A
Soda Lemon Zero saveur Citron Citron Vert
Auchan
C NOVA 4
Thé glacé aromatisé - goût mangue - à l'eau de source
Auchan
D NOVA 4
Cappuccino Classique
Auchan
NOVA 4
Auchan Dosette Café Corsé x36 -
Auchan
B
Sirop de Citron vert
Auchan
NOVA 4