Barcode: 8004905774389
Farci Nocciola
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Labels
made in italy
Available in
canada, france, italy
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 387.0 kcal |
| Fat | 16.0 g |
| of which saturated | 5.8 g |
| Carbohydrates | 55.0 g |
| of which sugars | 37.0 g |
| Fiber | — |
| Proteins | 5.7 g |
| Salt | 0.6 g |
Ingredients
Sugar, wheat flour, eggs, glucose-fructose syrup, vegetable oils and fats (palm, sunflower), rehydrated skimmed milk, low-fat cocoa powder, hazelnut paste 1.1%, milk, skimmed milk powder, flavourings, emulsifiers: mono - and diglycerides of fatty acids, soya lecithins; raising agents: ammonium carbonates, sodium carbonates, diphosphates; milk proteins, salt. May contain other nuts. Product of Italy. Keep in a cool and dry place.
Allergens
eggs
gluten
milk
nuts
soybeans
Additives
e322
e450
e471
e500
e503
Related Products in Snacks
Antioxidant Fresh Spinach, Red Quinoa, Cherry Tomatoes, Dried Cranberries, Crispy Kale, Orange Carrots, Red Cabbage, And Roasted Pecans With Blueberry Vinaigrette Power Salad, Antioxidant
Greens & grains
B NOVA 4
Uncle Al's, Vanilla Cremes
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Uncle al's, banana planks
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Shellz
No sugar company
D NOVA 4
Almond Butter Crunsh Chocolate
Erewhon
E
Dark Chocolate Sunflower Butter Cups
free2b
E NOVA 3
Strawberry cremes
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Nosugar ketocup
D NOVA 4
Chocolate Sunflower Butter Cups
free2b
E NOVA 4
Uncle Al's, Duple Cremes Cookies
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Uncle Al's, Lemon Cremes
Uncle Al's Cookies Inc.
E NOVA 4
Organic Sour Fruit Gummies
Go Bio!
D NOVA 4