Barcode: 0028400420518
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 1,900.0 kcal |
| Fat | 115.0 g |
| of which saturated | 12.8 g |
| Carbohydrates | 191.0 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 12.9 g |
| Proteins | 25.5 g |
| Salt | 0.0 g |
Ingredients
CORN, CORN OIL, TURBOS FLAMAS SEASONING (MALTODEXTRIN [MADE FROM CORN], SALT, CITRIC ACID, SUGAR, MONOSODIUM GLUTAMATE, ARTIFICIAL COLOR [RED 40 LAKE, YELLOW 6 LAKE], SUNFLOWER OIL, HYDROLYZED CORN PROTEIN, YEAST EXTRACT, SODIUM DIACETATE, CHEDDAR CHEESE
Additives
e110
e129
e262
e262ii
e330
e621
Related Products in Undefined
Shredded Mild Cheddar Cheese
Food Lion, Food Town Stores Inc.
E NOVA 4
Rice Pasta with Dried Cheddar Cheese
Annie's
D NOVA 4
Real Bacon Bits
Hormel, Hormel Foods Llc
E NOVA 4
Unsweetened Applesauce
Simple Truth Organic
B NOVA 1
Country Style Baked Beans
Bush's Best
C NOVA 4
Mega Smoked Ham & Cheese Sandwich on Classic White Bread
Market Sandwich
D NOVA 4
Unroll And Bake Pie Crusts
Kroger
E NOVA 4
Sliced Pears
Del Monte Foods.
A NOVA 4
Pancake & Waffle Mix
Food Town Stores Inc.
NOVA 3
White Enriched Bread
Signature Kitchens, Safeway Inc.
C NOVA 4
Complete Pancake Mix
Meijer
E NOVA 4
Margarine
Land O Lakes
E NOVA 4