Barcode: 0041735026224
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 459.0 kcal |
| Fat | 17.6 g |
| of which saturated | 15.9 g |
| Carbohydrates | 74.1 g |
| of which sugars | 60.0 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 3.5 g |
| Salt | 0.5 g |
Ingredients
Kettle corn: corn syrup, sugar, popcorn, butter, salt, canola oil, soy lecithin, white coating: sugar, palm kernel oil, whey powder (milk), nonfat dry milk, soy lecithin (an emulsifier), salt, natural vanilla extract. dark coating: sugar, vegetable fat (palm kernel and/or palm) cocoa powder processed with alkali, soy lecithin (an emulsifier) natural vanilla extract.
Allergens
milk
Additives
e322
e322i
Related Products in Snacks
Pumpkin Pie
Tgp
D NOVA 4
Righteous felon jerky cartel, beef jerky
Righteous Felon
D NOVA 4
Banjo the coconut carob bear
The Carob Kitchen
E NOVA 4
Sugar & Spice Market, Cake Mix, Chocolate
Cafe Hon Inc.
NOVA 4
Caramelized Figs
Olympiana
D NOVA 1
Dubai Cotton Candy chocolate
Dubai chocolate Le Damas
E NOVA 4
White chocolate
E NOVA 4
White and dark marbleized chocolate
E NOVA 4
9" pumpkin praline pie
D NOVA 4
Sugar & Spice Market, Yellow Cake Mix
Cafe Hon Inc.
NOVA 4
Dark chocolate
E NOVA 3
White chocolate
E NOVA 4