Barcode: 0041200104631
Flavored kettle cooked potato chips
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 464.0 kcal |
| Fat | 21.4 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 60.7 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 2.2 g |
Ingredients
Potatoes, corn oil, salt, dextrose, maltodextrin, monosodium glutamate, jalapeno pepper, onion powder, torula yeast, garlic powder, soybean oil, spice and herb, natural and artificial flavoring, yeast extract, spice and coloring (contains paprika).
Additives
e621
Related Products in Snacks
Banane & Kirsche in Apfel + Müsli
Babylove
A NOVA 1
Dominosteine mit Marzipan
DmBio
E NOVA 4
Salziges, Dinkel Cracker natur
DmBio
C NOVA 3
Schokotropfen Zartbitter backfest
DmBio, dm
E NOVA 4
Protein Linsen Chips
dm Sportness
A NOVA 4
Sportness
Sportness, dm
NOVA 4
Proteinriegel 50% • Crispy Stracciatella
Sportness
NOVA 4
Riegel mit Cookies & cream-geschmack
Sportness, dm
NOVA 4
Käsegebäck
Cräx
E NOVA 4
Protein 50% Crispy-White-Chocolate
Sportness
NOVA 4
Protein Salted Caramel
DM, Sportness
NOVA 4
Sportness Protein 50 % Riegel Brownie-Chocolate
dm
NOVA 4