Barcode: 0077260008633
Flavored pastel rabbit chocolate
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 545.0 kcal |
| Fat | 33.3 g |
| of which saturated | 30.3 g |
| Carbohydrates | 60.6 g |
| of which sugars | 60.6 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 6.1 g |
| Salt | 0.2 g |
Ingredients
Pastel coating {sugar, palm kernel oil, nonfat dry milk, whole milk powder, hydrogenated palm oil, soy lecithin (emulsifier), vanillin (artificial flavor), salt}, pink color (medium chain triglycerides, titanium dioxide, fd&c red 40 lake, soy lecithin) and natural and artifical flavors.
Additives
e129
e171
e322
e322i
Related Products in Snacks
Pretzels Mini Twists
H-E-B
NOVA 3
Frosting mix
NOVA 4
Orange Dark Chocolate
Central Market HEB
E NOVA 4
Banana Mini Muffins
H-E-B
D NOVA 4
Bar-B-Que Chicharrones Pork Rinds
H-E-B
E NOVA 4
Whole Wheat Baking Mix
H-E-B
NOVA 3
Pretezels
HEB
E NOVA 3
Hill country fare, candy, orange slices
Hill Country Fare
E NOVA 4
Pretzels sticks
H-E-B
E NOVA 3
Texas shaped white corn torilla chips
H-E-B
D NOVA 3
Blueberry Streusel Mini Muffins
H-E-B Bakery
D NOVA 4
H-e-b organics, sunflower seeds
H-E-B, H E Butt Grocery Company
C NOVA 1