Barcode: 0011150041430
Flavored potato chips
by Roundy's
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 526.0 kcal |
| Fat | 31.6 g |
| of which saturated | 3.5 g |
| Carbohydrates | 54.4 g |
| of which sugars | 1.8 g |
| Fiber | 3.5 g |
| Proteins | 7.0 g |
| Salt | 1.5 g |
Ingredients
Potatoes, canola and/or sunflower oil, whey, corn maltodextrin, contains 2% or less of: salt, cheddar cheese (cultured milk, salt, enzymes), dried buttermilk, blue cheese (milk, salt, cultures, enzymes), nonfat milk, dehydrated onion, dehydrated garlic, extractives of paprika (color), extractives of annatto (color), dried sour cream (cultured cream, nonfat milk), modified cornstarch, natural flavors, disodium phosphate, lactic acid, citric acid, calcium lactate.
Additives
e160b
e270
e327
e330
e339ii
Related Products in Snacks
Marietta, chocolate candy galletas
Marietta
E NOVA 4
Marietta, cookies, chocolate chip
Marietta
E NOVA 4
Marietta, almond crescents cookies
Marietta
E NOVA 4
La luz, multigrain corn chips
La Luz
E NOVA 3
Marietta, chocolate chip cookies
Marietta
E NOVA 4
Surileta, Soft Candy, Tamarind
Grupo Chaboy S.A.
E NOVA 4
Yohari, Traditional Mexican Candies
Productos Techani S.A. De C.V.
E NOVA 4
Uncommon coffee roasters, milk candy
Uncommon Coffee Roasters
D NOVA 3
Marietta, zoo friends shorbread cookies, vanilla
Marietta
E NOVA 4
Marietta, mini orejas - butterfly crisp style cookies
Marietta
D NOVA 4
Marietta, chocolate candy cookies
Marietta
E NOVA 4
Marietta, animal shape shortbread cookies
Marietta
E NOVA 4