Barcode: 0813699020095
Flavored potato crisps
by Ten Acre
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 536.0 kcal |
| Fat | 28.6 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 57.1 g |
| of which sugars | 0.0 g |
| Fiber | 7.1 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 1.4 g |
Ingredients
Potatoes, sunflower oil, cheese & onion flavor [onion powder, rice flour, salt, yeast powder, dextrose, yeast extract, garlic powder, citric acid (acidulant) and natural onion flavor].
Additives
e330
Related Products in Snacks
Sugar cookies
E NOVA 4
Chocolate Caramel Pecan Cheesecake-Style Dessert
Sweet T's
D NOVA 4
Black Forest Cheesecake-Style Dessert
Sweet T's
D NOVA 4
Grignotines croustillantes à base de fêves - Chedd'r végétalien
Beanies
C NOVA 4
Earl Grey Blueberry Cheesecake-Style Dessert
Sweet T's
D NOVA 4
Bell & tree sugar cookies platter
E NOVA 4
Nafta foods & packaging, vanilla pumpkin cookies
Nafta Foods & Packaging
E NOVA 4
Ghost Cookie
Nafta Foods & Packaging
E NOVA 4
palo santo
QUANTU
E NOVA 3
Rum & Butter
Canadian Candy Nostalgia
E NOVA 4
Larmes de dragon à l’érable
François Lambert
E
Vanilla Maple Cinnamon Cheesecake-Style Dessert
Sweet T's
D NOVA 4