Barcode: 0810019601040
Flavored quail eggs
by The Snakyard
Nutri-Score
C
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
australia
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 192.0 kcal |
| Fat | 11.5 g |
| of which saturated | 3.9 g |
| Carbohydrates | 5.8 g |
| of which sugars | 1.9 g |
| Fiber | 0.0 g |
| Proteins | 13.5 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Quail eggs, sugar, soy sauce (water, non-GMO soybeans, salt, caramel color, wheat, sodium glutamate, straw mushroom), less than 2% of sorghum liquor, spices, salt, seasoning (monosodium glutamate, salt, yeast extract, maltodextrin, disodium 5'-ribonucleotide, artificial flavor, soybean extract).
Additives
e150c
e621
e635
Related Products in Farming Products
6 oeufs de poules élevées en plein air - ALDI
Mamie Poule
A NOVA 1
10 Œufs frais (calibre Gros L)
Picota
A NOVA 1
Oeufs de caille
Excellence
B NOVA 1
6 Œufs frais Plein Air
Aldi, Picota
A NOVA 1
Free Range Medium Eggs
ASDA
A NOVA 1
Mini-Tartelettes
Aldi, Lodge Farms
D NOVA 1
Chipotles
Aldi, Lodge Farms
D
Œufs Frais
Aldi, Aldi Marché, Picota
A NOVA 1
Frische Eier
Hofland
A NOVA 1
6 frische Bio-Eier
GutBio
A NOVA 1
Eier (Freilandhaltung)
Hofland
A NOVA 1
Mac N Cheese Croquettes
M&S Gastropub
D NOVA 3