Barcode: 0074690055138
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 571.0 kcal |
| Fat | 39.3 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 53.6 g |
| of which sugars | 7.1 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 2.3 g |
Ingredients
Cornmeal, canola and/or sunflower oil, whey powder, cheddar cheese (milk, culture, salt, calcium chloride, enzymes), high oleic sunflower oil, buttermilk powder, contains two percent or less of: salt, disodium phosphate, lactic acid, yellow 5 (color), yellow 6 (color).
Allergens
milk
Additives
e102
e110
e270
e339ii
Related Products in Snacks
Bolero, Wafer Sticks, Vanilla
Greek Gourmet Ltd.
E NOVA 4
ORVILLE REDENBACHERS Pepper Popcorn, 8.07 OZ
D NOVA 4
ORVILLE REDENBACHERS Garlic Popcorn, 8.07 OZ
D NOVA 4
Naturals light classic butter sea salt microwave popcorn
A NOVA 4
Rayge, Spearmint Leaves
Rayge Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Rayge Candy Co, Spice Drops Candy, `
Rayge Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Rayge Candy, Assorted Gum Drops
Rayge Candy Co. Inc.
E NOVA 4
Sea Salt Classic Popping Corn
Orville Redenbacher's
D NOVA 4
ORVILLE REDENBACHERS Salt and Vinegar Popcorn, 16 OZ
D NOVA 4
ORVILLE Naturally Simply Salted
NOVA 3
Tender White Popcorn
Orville Redenbacher's
E NOVA 4
ORVILLE REDENBACHERS Naturals Simply Salted Classic Bag, 39.49 OZ
Orville Redenbacher's
D NOVA 3