Barcode: 0038259103210
Flavored wavy potato chips
by se grocers
Nutri-Score
E
Processing
NOVA 4
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 536.0 kcal |
| Fat | 32.1 g |
| of which saturated | 3.6 g |
| Carbohydrates | 57.1 g |
| of which sugars | 3.6 g |
| Fiber | 3.6 g |
| Proteins | 7.1 g |
| Salt | 2.4 g |
Ingredients
Potatoes, vegetable oil (corn and/or canola and/or sunflower oil), seasoning (corn maltodextrin, salt, sugar, red bell pepper, garlic powder, sodium diacetate, fructose, monosodium glutamate, spices, citric acid, malic acid, concentrated beet juice for color, lactic acid, extractives of paprika, disodium inosinate and guanylate, vinegar solids, acetic acid, natural flavor, spice extractives, not more than 2% each calcium silicate and silicon dioxide added as anticaking agents).
Additives
e260
e262
e262ii
e270
e296
e330
e621
Related Products in Snacks
Mørk kokesjokolade
Unil
E NOVA 4
Sea Salt Crunchy Chickpeas
Brave
B NOVA 4
Kandisert Appelsin Mørk Melkesjokolade
Jacobs,Natra Saint Etienne
E NOVA 4
Mini choux à la creme
Unil as
D NOVA 4
Havrekjeks Sjokolade
Unil as
D NOVA 4
Vezelrijk knäckebröd uit scandinavie
GG
A
Nature’s Bakery Fig Bar
Nature's Bakery
NOVA 4
MellomBar Havre & Nøtter
Unil
D NOVA 4
Kókuszos fondanszaloncukor étcsokoládéba mártva.
Prevail
E NOVA 4
Cantuccini mandler Kjeks fra Toscana
Unil
E NOVA 4
Belgisk sjokolade Karamell og havsalt
Unil as
E NOVA 4
Mørk sjokolade 72%
Jacobs,Unil
E NOVA 4