Barcode: 0060383032104
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 520.0 kcal |
| Fat | 30.0 g |
| of which saturated | 3.0 g |
| Carbohydrates | 60.0 g |
| of which sugars | 8.0 g |
| Fiber | 2.0 g |
| Proteins | 4.0 g |
| Salt | 1.7 g |
Ingredients
cornmeal, canola and/or corn and/or mid-oleic sunflower oil, seasoning [modified milk ingredients, dried onion, sugar, corn maltodextrin, salt, sunflower oil, glucose solids, natural flavour, parsley, malic acid, citric acid, high oleic sunflower oil, sour cream solids (milk ingredients, bacterial culture), soy lecithin, silicon dioxide]
Allergens
milk
soybeans
Additives
e296
e322
e322i
e330
Related Products
Margarine Classic Twin Pack
STAR
D NOVA 4 Eco-Score C
Gardenia White Bread Classic 600G
Gardenia
C NOVA 4 Eco-Score B
Wernli
Wernli
E NOVA 4 Eco-Score B
Frischkäse Natur
Alnatura, Alnatura GmbH
D NOVA 3 Eco-Score B
KitKat Chunky single pack
Nestlé, KitKat
E NOVA 4 Eco-Score B
Milk Duds
Milk Duds
NOVA 4 Eco-Score B
Karottensaft feldfrisch
Alnatura, Alnatura Bio, Alnatura GmbH, Alnatura Demeter
C NOVA 1
Hamburger Sauce
Homann
D NOVA 4
Rote Bete Saft milchsauer vergoren
Alnatura, Alnatura GmbH
E Eco-Score A
Dus tin dip
Alex sweets
C NOVA 4 Eco-Score B