Barcode: 8412674105561
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 460.0 kcal |
| Fat | 17.0 g |
| of which saturated | 9.0 g |
| Carbohydrates | 71.0 g |
| of which sugars | 28.0 g |
| Fiber | 1.3 g |
| Proteins | 5.0 g |
| Salt | 0.8 g |
Ingredients
Wheat flour, chocolate flavoured filling 25% [sugar, vegetable fat (palm), fat reduced cocoa powder 16%*, whey powder, flavouring, emulsifier (lecithins (sunflower))], vegetable fats (palm olein, palm), sugar, glucose-fructose syrup, raising agents (sodium hydrogen carbonate, ammonium hydrogen carbonate), whey powder, salt, emulsifier (lecithins (sunflower)), flavouring, antioxidant (sodium metabisulphite).
Allergens
gluten
Additives
e223
e322
e500
e500ii
e503
e503ii
Related Products in Snacks
Creamy milk chocolate with crisped rice
E NOVA 4
Milk chocolate style bar
E NOVA 4
Peanut buter crisp bar
E NOVA 4
Peanut butter cups
E NOVA 4
Candy bar
E NOVA 4
Peanut butter cups
E NOVA 4
Heart shaped candy pieces in milk chocolate, milk chocolate
E NOVA 4
Candy bar, peanut buttery
E NOVA 4
CRUNCH
D NOVA 4
Fine chocolate with pistachios
E NOVA 4
Pieces in milk chocolate
E NOVA 4
Milk chocolate fresh roasted peanuts
E NOVA 4