Barcode: 0857287004258
Flax 4 Life
by Flax4life
Nutri-Score
D
Processing
NOVA 4
Labels
no gluten
Categories
Available in
united states
Nutrition Facts
Per 100g
| Energy | 418.2 kcal |
| Fat | 20.0 g |
| of which saturated | 8.2 g |
| Carbohydrates | 54.5 g |
| of which sugars | 29.1 g |
| Fiber | 9.1 g |
| Proteins | 7.3 g |
| Salt | 0.1 g |
Ingredients
Ground flaxseed, rolled oats, honey, water, unsulphured banana chips (banana, coconut oil, sugar, natural flavoring), unsulphured unsweetened coconut, evaporated cane juice, high oleic expeller pressed safflower oil, natural vanilla extract, cinnamon, sea salt.
Related Products in Plant Based Foods And Beverages
Fruttato, Extra Vigin Olive Oil
International Delicacies Inc.
C NOVA 2
Lentils
Cucina & Amore
A NOVA 1
Cannellini white kidney beans
A NOVA 1
Couscous Durum Wheat
International Delicacies Inc., Cucina & Amore
A NOVA 1
Cannellini Dry Beans
Cucina & Amore
A NOVA 1
Farro Pearled Emmer & Spelt
Cucina & Amore
NOVA 1
Bulgur & quinoa
NOVA 1
Artichoke Hearts In Brine
Cucina & Amore
A NOVA 3
Arborio Rice
Cucina & Amore
B
Panettone
International Delicacies Inc.
E NOVA 4
Custard Cream Filled Panettone
International Delicacies Inc.
E NOVA 4
Quinoa Quick Meal Artichoke & Roasted Pepper
Cucina & Amore, Kitchen & Love
B NOVA 3